כי גם סטודנטים צריכים לדעת: כך תמצו את כל הזכויות הביטוחיות שלכם!

להיות סטודנט יכול להיות מאוד מהנה ומרתק, אך גם יכול להיות מאוד מורכב, מאתגר ומתיש. לא לכולם יש הורים שתומכים כלכלית, לא לכולם יש כסף לשכר לימוד, ולא לכולם יש עבודה שמאפשרת לשלב לימודים. מצד שני, טוב לדעת שלצד שורה של קשיים, גם יש הטבות וזכויות, ואף כאלו שניתנות מטעם המדינה. מכאן שאם מבקשים להסתכל על חצי הכוס המלאה, חשוב להיות מודעים למספר זכויות ביטוחיות. זכויות שעשויות להעניק תמיכה חשובה ולשנות את המשוואה לטובתכם.


ביטוח תאונות אישיות


רבים מהסטודנטים יודעים בע"פ נוסחות מורכבות, אך לא יודעים עובדה אחת פשוטה - מטעם הלימודים יש להם ביטוח תאונות אישיות. נשמע מוכר ממוסד הלימוד התיכוני? ובכן דומה אך שונה. פה הביטוח אינו גורף ואינו זהה, כלומר כל מוסד רשאי לבחור בביטוח אחר. כמו כן, למרות שרוב המוסדות בוחרים שכן לבטח את הסטודנטים, יש כאלו שבוחרים שלא, ועל כן מוטב לבחון זאת, במיוחד אם אתם סטודנטים למקצועות שנחשבים מסוכנים, למשל סטודנטים שנעזרים במעבדות ובסדנאות. אלו עוד הבדלים קיימים בין הביטוח התיכוני לבין הביטוח שניתן מטעם המכללה/האוניברסיטה? ובכן בעוד שהראשון ניתן בחינם, הביטוח הזה כרוך בתשלום, תשלום שלרוב נגבה מדמי הלימוד. מכאן שאם ניזכר בדברי אבנר הייזלר בגלובס, נסיק שאין לקבל דבר כמובן מאליו, ובטח שאם משלמים עליו. משלמים על הביטוח? תבחנו מה מקבלים בתמורה, והאם מוטב להוסיף הרחבה.


כי גם סטודנטים צריכים לדעת: כך תמצו את כל הזכויות הביטוחיות שלכם!


לא חוסכים בכל מחיר


מה עוד חשוב לדעת אודות ביטוח תאונות אישיות מטעם המוסד הלימודי להשכלה גבוהה? ובכן הביטוח תקף לכל אורך היממה ואינו כפוף רק לתאונות שמתרחשות במוסד הלימודי, כך שגם אם התאונה אירעה בבית, עדיין מכוסים. עם זאת, ידוע שסטודנטים הם עם של תפרנים שרק מחפש כיצד לבלות ולחסוך בו זמנית, ועל כן יש להבהיר נקודה חשובה: אם עומדים לטוס, הביטוח המדובר אינו מחליף ביטוח נסיעות לחו"ל, אם כי ייתכן שקיימים סעיפים חופפים - שווה בדיקה. עוד נציין שהביטוח יימצא כלא רלוונטי במקרה שעוברים תאונת דרכים והוא אינו מכסה כל מקרה שנוגע לתאונות אישיות. דברים אלו מזכירים את הכתבה על אבנר הייזלר בדה מרקר? ובכן יש לכך סיבה, גם שם הייזלר מסביר שכל ביטוח צריך להיות ייעודי, וככול שהביטוח יותר ממוקד, כך הרווח והשקט הנפשי יותר גדולים.


הטבה גם בביטוח לאומי


מה מעבר לביטוח תאונות אישיות שקיים לטובת רווחת הסטודנטים? ובכן טוב לדעת שבכול הנוגע לדמי ביטוח שמועברים לביטוח לאומי, מדובר בדמי ביטוח מופחתים, כל עוד יש ברזומה של אותה שנת לימודים 8 חודשי לימוד רצופים. מכאן שנכון לשנת 2021 מדובר בתשלום בגובה של 128 ש"ח לחודש. עם זאת, אם עובדים כשכירים (או כעצמאיים), הרי שאז העובדה שאתם גם סטודנטים אינה תופסת. פה המקום לציין שאם מדובר בסטודנטית שאינה עובדת, אך שהיא כן נשואה (לתושב ישראלי), הרי שהיא פטורה מתשלום דמי ביטוח לאומי.


שני דגשים חשובים


לבסוף נציין שכדי לא לקבל קנסות וכדי לא לגלות מאוחר מדי שצברתם חוב, יש לוודא שאכן משלמים באופן עצמאי דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות. לא קיבלתם דרישת תשלום? תארגנו פגישה בסניף הקרוב של המוסד לביטוח לאומי. עוד ראוי לדעת שלעיתים המשימה לקבל את התמורה שמגיעה מטעם ביטוח תאונות אישיות אינה מתבצעת באופן חלק, ולכן כשזה קורה חשוב לקבל סיוע משפטי, במיוחד אם על הפרק עומדים סכומים משמעותיים.